Utrzymały się na poziomie zbliżonym do notowanych w poprzednim miesiącu, wzrosły natomiast w porównaniu z czerwcem 2024 r. (o 2,9%) - GUS podał wstępne wyniki cen produkcji budowlano-montażowej.

W czerwcu 2025 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano wzrost cen robót obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 0,1%), a ceny budowy budynków oraz robót budowlanych specjalistycznych utrzymały się na poziomie zbliżonym do notowanych w maju br.
W porównaniu z czerwcem 2024 r. wzrosły ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 3,1%), budowy budynków (o 2,9%), a także robót budowlanych specjalistycznych (o 2,8%).
Dr Damian Kaźmierczak z PZPB komentował niedawno na X, że „nasze budownictwo utknęło w „dołku”, z którego nie może się wydostać od kilkunastu miesięcy”.
- Nie dość, że niektóre segmenty jeszcze pogłębiają ten „dołek”, to dodatkowo o co najmniej rok opóźnia się odbicie inwestycji infrastrukturalnych. W poprzednich latach ożywienie w infrastrukturze miało miejsce w czwartym roku obowiązywania budżetu UE 2014-2020, czyli w roku 2017. Aktualny budżet UE 2021-2027 funkcjonuje już od ponad pięciu lat, a w statystykach GUS, a przede wszystkim na rynku, jeszcze tego nie widać… W szczególnie złej sytuacji znajduje się segment budowy budynków, czyli tzw. KUBATURA. Od stycznia do maja br. nastąpił spadek o kolejne 6% po fatalnym roku 2024, kiedy produkcja budowlana w tym obszarze zmniejszyła się o ponad 7%. Co gorsza, w segmencie kubaturowym trudno spodziewać się szybkiego ożywienia - czytamy.